Kategórie

Kategórie

Rozdiel medzi aktívnymi a pasívnymi hračkami

Napísal: Rebecca Fritzmanová Kategória: Návody Dátum:

Rozmýšľate akú hračku kúpiť najbližšie svojmu dieťaťu? Prečítajte si najprv náš článok a pri výbere hračiek budete možno odteraz premýšľať inak.

Aké hračky máte doma?

Má Vaše dieťa pár hračiek, s ktorými sa hrá a zvyšné zapadli prachom? Pozorne si prezrite hračky, ktoré má Vaše dieťa najradšej. Dieťa by nemalo mať vo svojej izbe priveľa hračiek, ktoré ho rušia. Ideálne je preto hračky pretriediť, Vaše dieťa Vám možno bude tvrdiť, že sa so všetkými hrá, ale realita býva väčšinou iná.

Deti sa zvyknú hrávať s takzvanými aktívnymi hračkami. To sú hračky, ktoré dieťaťu dovoľujú hračku využiť na viac spôsobov a preto rozvíjajú jeho kreativitu a premýšľanie. 

Porovnajme si napríklad aktívnu hračku-drevené kocky a pasívnu hračku-autíčko. S autíčkom sa dieťa bude pravdepodobne stále hrať jednu hru, autíčko bude stále autíčkom a preto bude jazdiť napríklad na závodoch. Ak do hračky pripojíme aj drevené kocky tak už môže autíčko mať garáž. Ak autíčko odložíme, dieťa si môže postaviť z kociek hrad. Medzi najobľúbenejšie hračky u detí zväčša patria tie drevené. Či už kocky, drevené koľajnice alebo iné.

Ako pretriediť hračky?

Najprv si určime aké hračky sú pasívne. Sú to hračky, ktoré nám svojim vzhľadom už vopred hovoria načo sú určené a ako sa s nimi máme hrať. Toto samozrejme neplatí na všetky hračky. Každé dieťa je iné a tak sa samozrejme rado hrá aj s inými predmetmi. Ak sa Vaše dieťa napríklad rado hrá s bábikami tak môžete jeho kreativitu rozvíjať napríklad spoločnou výrobou postielky z krabice, ktorá sa dá potom opäť využiť aj na inú hru. Deti si podvedome vytvárajú nové a nové hry z hračiek a predmetov, ktoré už majú vo svojej izbe. 

Mnohé z tých na pohľad najkrajších hračiek len sedia na polici a neplnia svoj účeľ hračky, pretože sa s nimi dieťa nevie zahrať. Preto môže byť často kúpa drahej hračky zbytočná. Pre dieťa je omnoho zábavnejšie si napríklad domček pre bábiky vyrobiť ako dostať hotový domček, vytvorený podľa predstáv niekoho druhého.

Ideálne prostredie na hru

Ideálnym prostredím na hru by mala byť detská izba. Avšak dieťa a rodič mávajú často rozdielne názory nato ako by mala takáto detská izba vyzerať a to či je naozaj vhodná na hranie je ďaľšia vec. 

Ideálna izba by mala byť bez rušivých vplyvov, to znamená jemné farby nie krikľavé, hračky poukladané tak aby si ich dieťa v prípade potreby vedelo vybrať samo a samozrejme dostatok hračiek, s ktorými sa dieťa vie zahrať samo aj s kamarátmi. Podľa vedcov by malo deťom na hranie stačiť od 4 do 16 hračiek. Ak má dieťa napríklad priveľa autíčok tak je dosť možné, že si ich prestane vážiť. Ak sa jedno rozbije tak si jednoducho vezme ďalšie.

Komentáre

Napíšte svoj komentár